Horúca správa z Barcelony

Ericsson pripojil papier na internet
Elektronický papier nalepený na produkte, sa vďaka vytlačenej elektronike dokáže pripojiť na internet a automaticky vyhľadať požadované informácie
Pripojenie papiera na mobilné zariadenie sa aktivuje dotykom prsta. Cez vaše telo pošle svoju identitu do smartfónu vo vašej ruke alebo vrecku.
Novinka si čoskoro nájde svoje uplatnenie v takmer všetkých oblastiach nášho života

Kým pred dvadsiatimi rokmi sme sa učili ako klikať na linky a ako si vyhľadávať informácie na internete, dnes sa mnoho z týchto činností deje automaticky, alebo len s naším minimálnym pričinením. Jednu z najinovatívnejších vecí v tomto ohľade predstavila dnes švédska spoločnosť Ericsson na technologickom veľtrhu MWC 2014 v Barcelone. Ide o koncept tzv. elektronického pripojeného papiera, ktorý by sa však už čoskoro mohol objaviť v bežnom živote.

Predstavte si, že sa ukazovákom pravej ruky dotknete papierovej nálepky na tetrapakovom balení mlieka. Na smartfóne v druhej ruke sa okamžite objaví informácia o zložení, dátume spotreby, či vhodnosti pre vašu diétu alebo zdravotný stav. Žiadne čítanie príbalového letáku, či drobných písmeniek na obale produktu, nehrozí ani zdĺhavé vyhľadávanie na internete – elektronika v papieri to urobí za vás. Vďaka prepojeniu na váš smartfón či tablet máte všetko potrebné v okamihu na displeji.

Prúžok papiera, ktorý má z jednej strany klasickú reklamnú potlač, na druhej však, pre ľudské oko, neviditeľnú elektroniku. Papier obsahuje čip, dotykový senzor, vytlačenú anténu a vytlačenú batériu. Pripojenie papiera na mobilné zariadenie sa aktivuje dotykom prsta a prostredníctvom vášho tela pošle svoju identitu do smartfónu vo vašej ruke alebo vrecku. Zariadenie si na základe prijatej informácie na internete okamžite a automaticky vyhľadá súvisiacu informáciu.

Pripojený papier má obrovské možnosti využitia. Môžete si takýmto spôsobom zistiť napríklad zloženie potravín, informácie o histórii alebo zaobchádzaní s produktom. Poštová zásielka vybavená pripojeným papierom vám bez okolkov prezradí ako bolo s balíkom zaobchádzané, kto s ním kedy a ako manipuloval. Prípadne si môžete trebárs dotykom prsta preložiť informáciu z plagátu alebo informačnej tabule.

Podľa Ericssonu toto riešenie v blízkej budúcnosti nájde svoje uplatnenie v mnohých oblastiach nášho života, napríklad vo farmácii, zdravotníctve, v módnom či automobilovom priemysle, médiách, zábave…

Chcete vidieť ako to funguje v praxi? Pozrite si krátke trojminútové video:

Leave a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *