Dnes už nik nestojí len o kameru. Prechod od analógových k IP systémom umožňuje do kamier a bezpečnostného riešenia zabudovať viac funkcií, vrátane záznamu obrazu priamo v kamere, jeho inteligentnú analýzu a ešte inteligentnejšiu kontrolu prístupu.
Ako príklad môžeme uviesť maloobchodný sektor. Nedávna štúdia spoločnosti Axis zistila, že viac než polovica (58 %) maloobchodných predajcov v UK má v pláne prejsť od analógových CCTV systémov na nové sieťové video systémy, pričom hlavným dôvodom je možnosť integrovať sieťové kamery s aplikáciami so súhrnným označením „business intelligence“ (BI), čo sa dá voľne preložiť ako „inteligentné spracovanie dát obchodnej prevádzky“ alebo všeobecnejšie a možno aj výstižnejšie ako „systémy pre podporu obchodného rozhodovania a zaistenie bezpečnosti“.
Inteligentné sieťové kamery nikdy nespia a svojim prevádzkovateľom poskytujú podporu 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Sú neustále na stráži a čakajú na impulz, kedy spustia záznam alebo operátorovi pošlú alarm. Inteligentné video systémy navyše dokážu extrahovať obraz a dáta z dohľadového streamovaného videa a prepojiť tieto informácie s inými aplikáciami, ako napríklad s riadením systémov predaja alebo prístupovými či dochádzkovými systémami, čím vytvárajú nové prínosy a otvárajú nové obchodné príležitosti prostredníctvom funkcií prídavných doplnkov („add-ons“). To môžu byť napríklad počítadla osôb, demografické analýzy a upozornenie na tvorbu front.
V najbližšom období sa vysoké rozlíšenie HDTV (High Definition TV) stane štandardom pre dohľadové kamery. Budú schopné dosiahnuť dobre vyváženého pomeru medzi rozlíšením a citlivosťou a budú tak vytvárať bezpečnejšie dohľadové systémy, ktoré bude možné využiť aj na účely identifikácie osôb. V priebehu roku 2014 sa hlavný záujem bude sústrediť na prechod od HDTV rozlíšenia 720p na 1080p.
Vzhľadom k tomu, že prvá centralizovaná IP kamera bola vytvorená v roku 1996, urazil jej vývoj už relatívne dlhú cestu od pasívneho zariadenia, ktoré sa nám pozerá cez rameno až po inteligentné systémy pre lepšiu budúcnosť.