…najlepšie. Čo dobré na Slovensku máme? V tomto čísle vám prinášame zopár horúcich tipov.
Top destinácia roku 2013
Najväčšie celosvetové vydavateľstvo cestopisov a autorita v cestovateľskej komunite, vydavateľstvo Lonely Planet, zaradilo Slovensko do desiatky destinácií, ktoré odporúča cestovateľom tento rok navštíviť. O Slovensku píše ako o kultúrnej a málo objavenej európskej krajine s vylepšujúcim sa imidžom. Naša krajina sa tak ocitla v rebríčku spolu s krajinami ako Island, Dominikánska republika, Madagaskar, Srí Lanka, Čierna Hora, Turecko, Južná Kórea, Ekvádor či Šalamúnove ostrovy. Podľa Lonely Planet Slovensko už prestáva byť iba destináciou pre lacnú lyžovačku a rozlúčku so slobodou. Lonely Planet turistom odporúča navštíviť Košice, plavbu loďou po Dunaji, stredovekú aj socialistickú architektúru Bratislavy, lyžovanie v Jasnej, horskú turistiku v Tatrách, Poloninách a Slovenskom raji, živý folklór, drevené kostolíky a úžasné hrady a pevnosti.
Unikátne múzeum gitár
Na svete existujú len dve špecializované gitarové múzeá. Jedno nájdete v americkom meste Nashville a druhé sa prekvapivo nachádza v zemplínskej dedinke Sobrance. Založil ho Ján Ferienčík, ktorý za dvadsaťpäť rokov nazbieral úctyhodných 1000 exponátov. V múzeu uvidíte takmer kompletnú zbierku elektronických gitár z obdobia rokov 1947 až 1980, gitary, ktoré patrili viacerým známym hudobníkom či rozsiahly obrazový materiál. Medzi najcennejšie exponáty patria exportné gitary Graciózo, elektrofonické kontrabasy či havajské gitary, ocenené medailou na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli. Kontakt aj ďalšie informácie nájdete na www.gitarovemuzeum.sk
Nebíčko v papuľke – v Krajinke
Ak máte cestu na Liptov, rozhodne nevynechajte obed alebo večeru v originálnom salaši Krajinka pri Ružomberku. Salaš s tridsaťročnou tradíciou pôvodne vznikol pre chov tisícky oviec a v súčasnosti patrí medzi populárne zastávky domácich aj „cezpoľných“. Zachováva jedinečnú atmosféru starých bačov a pastierov, a tak môžete okrem chutného jedla zblízka vidieť chov oviec, vrátane ich pasenia, dojenia a spracovania ovčieho mlieka tradičným ručným spôsobom. Raritou rodinného salaša Krajinka je to, že pri spracovaní výrobkov nepoužívajú pasterizáciu ani žiadne konzervačné látky, čo je dnes vzácnosťou. Popri idylickom posedení si na salaši môžete všetko, čo sa tu vyrobí, aj zakúpiť. Rozhodne ochutnajte špeciality domácej výroby ako bryndzovú polievku, vyprážaný ovčí syr, jahňací perkelt a samozrejme, bryndzové halušky. Súčasťou salaša Krajinka je aj voňavá pekáreň, kde pečú domáce pagáče a sladké buchty zo surovín priamo z dvora.
U divnej pani
Banská Štiavnica je unikátom sama o sebe. Situovaná v kráteri vyhasnutej sopky, obklopená nádhernou prírodou a dýchajúca neopakovateľnou atmosférou patrí medzi to najkrajšie, čo na Slovensku máme. A nielen to. Priamo v srdci tohto klenotu sa nachádza klenot ďalší – jedna z najlepších a najštýlovejších kaviarní na Slovensku – Divná pani. Posedenie v tomto príjemnom podniku s úžasnou atmosférou by malo byť vrcholným zážitkom – dezertom pre každého návštevníka Banskej Štiavnice. Ako prvé vás ohromí interiér plný originálnych doplnkov, ktoré podčiarkujú osobitú atmosféru priestoru rozdeleného na štyri časti. Z množstva doplnkov v každej miestnosti ani jeden nepôsobí nenáležite či „navyše“. Všetky dokonale ladia s celkovým dizajnom, architektúrou i jeden s druhým. Každý si tu nájde miestečko, ktoré mu vyhovuje. Možno to bude zastrčený salónik s knižnicou, dreveným obložením a krbom, veľkorysé átrium s pohodlnými gaučami alebo typicky kaviarenská časť s barom. Druhé, čo vás na Divnej pani ohromí, bude jej nápojový lístok. Z pestrej a výnimočne širokej ponuky kvalitných káv a čokolád, čajov, čerstvých ovocných štiav, mliečnych nápojov či miešaných koktailov si nebudete vedieť vybrať. A aby toho nebolo málo, Divná pani je často miestom, kde sa odohrávajú rozličné koncerty a umelecké podujatia. Stojí za návštevu, čo poviete?