ONLINE MAGAZIN

Titul QEP pre Slovákov – obrovský úspech !

Ivan Čaniga, Ján Štovka, Gabriel Lipták a Ján Hladík získali počas uplynulého víkendu v Bratislave ocenenia európskych rozmerov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovenská fotografia sa počas prvého decembrového víkendu zapísala do európskeho fotografického diania veľkými písmenami. Štyria slovenskí autori získali ocenenia, ktoré sa sú známe a akceptované v celom fotografickom svete. Ivan Čaniga a Ján Štovka získali ocenenie a certifikát Master QEP, čo je najvyššie európske ocenenie určené pre profesionálnych fotografov. Ďalší dvaja Slováci – Gabriel Lipták a Ján Hladík sa od soboty môžu pýšiť titulom QEP – (Qualified European Photographer), teda druhého najvyššieho ocenenia v poradí. Oba tituly udeľuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP) na základe nominácií členských organizácií zo všetkých krajín Európy.

Ivan Čaniga prezentoval sériu dvadsiatich výtvarných fotografií, na ktorých pomocou skla a svetla vytvára nezvyčajné ilúzie reálneho sveta.  Ján Štovka zase zaujal sériou portrétov z divadelného prostredia, ktoré vznikli na motívy Shakespearovho citátu “celý svet je divadlo”. Gabriel Lipták sa vo svojej práci sústredil na krajinársku fotografiu a práve za tento žáner ho porota aj ocenila. Ján Hladík predstavil netradičnú kolekciu abstraktných fotografií vyhotovených priamo na dreve. Tituly Master QEP boli tento krát udelené iba trom z jedenástich kandidátov na toto ocenenie, a dve z nich ostávajú  na Slovensku.

Hodnotenie sa po prvý krát v pätnásťročnej histórii udeľovania týchto cien konalo inde ako v západnej Európe,  v Masmediálnom centre Paneurópskej vysokej školy Bratislave. “Nesmierne sa teším z veľkého úspechu slovenských fotografov, ktorí svojimi prácami ukázali, že patríme k špičke v európskej fotografii. Slovensko predstihlo všetky očakávania a tým sa v tomto kole udeľovania ocenení dostalo na špicu v úspešnosti spomedzi všetkých zúčastnených európskych krajín. O to viac ma teší, že to bolo na domácej pôde,” povedal po skončení hodnotenia predseda Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR) Martin Vrabko.

 

APFSR je riadnym členom organizácie FEP, s ktorou úzko spolupracuje na rozširovaní povedomia o slovenskej fotografii na európskej úrovni Je profesijným združením osobností, pre ktoré je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma aj vo svete.

Oficiálne výsledky kola kvalifikácie, Bratislava December 2013.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Osobnosti Lines Príroda Radíme Vám

Ako som v Číne s rodinou hľadal stratené svety, ale aj seba samého

Stáli sme na vrchole pohoria Cangshan v južnej Číne vo výške 3300 metrov nad morom. Od rána sme prekonali výškový rozdiel vyše tisíc metrov a našliapali dvadsaťtri kilometrov. Zle sa nám dýchalo. Vzduch bol riedky a z chmár sa vynárali ledva viditeľné, zasnežené končiare. Boli sme premočení od ustavičného dažďa. Spomenul som si na veľkého […]

Čítať ďalej
Nezaradené Radíme Vám Umenie a kultúra

Tajuplné bytosti alebo ten kto po nociach chodí

Vstúpte na miesto s nádychom dedinských tradícií, dýchajúce odkazmi predkov i akýmsi závanom čarov. Dobrých i zloprajných. Objavte tajuplné bytosti ako súčasť niekdajšieho života… Runa, Mora, Poludnica ožívajúce v zhmotnených predstavách, vás budú sprevádzať počas spoznávania zvykoslovia. V ich tichej prítomnosti sa dozviete ako ľudia chránili seba i vaše príbytky pred zlými silami a čarami. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines outdoor Šport

Víťazi Plava Laguna Ironman 70.3 Poreč, Istria – Chorvátsko sú Veronika Andrlová a Paul Loiseaux

Víťazmi pretekov „Plava Laguna Ironman 70.3 Poreč, Istria – Chorvátsko“ ktoré sa konali 16. októbra 2022 sa stali Paul Loiseaux z Francúzska a Veronika Andrlová z Českej republiky. Prvých pretekov Ironman 70.3 v Poreči sa zúčastnilo takmer 1 000 pretekárov, ktorí absolvovali 1,9 km plávania, 90 km cyklistiky a 21,1 km behu. Preteky sa začali […]

Čítať ďalej