ONLINE MAGAZIN

Titul QEP pre Slovákov – obrovský úspech !

Ivan Čaniga, Ján Štovka, Gabriel Lipták a Ján Hladík získali počas uplynulého víkendu v Bratislave ocenenia európskych rozmerov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovenská fotografia sa počas prvého decembrového víkendu zapísala do európskeho fotografického diania veľkými písmenami. Štyria slovenskí autori získali ocenenia, ktoré sa sú známe a akceptované v celom fotografickom svete. Ivan Čaniga a Ján Štovka získali ocenenie a certifikát Master QEP, čo je najvyššie európske ocenenie určené pre profesionálnych fotografov. Ďalší dvaja Slováci – Gabriel Lipták a Ján Hladík sa od soboty môžu pýšiť titulom QEP – (Qualified European Photographer), teda druhého najvyššieho ocenenia v poradí. Oba tituly udeľuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP) na základe nominácií členských organizácií zo všetkých krajín Európy.

Ivan Čaniga prezentoval sériu dvadsiatich výtvarných fotografií, na ktorých pomocou skla a svetla vytvára nezvyčajné ilúzie reálneho sveta.  Ján Štovka zase zaujal sériou portrétov z divadelného prostredia, ktoré vznikli na motívy Shakespearovho citátu “celý svet je divadlo”. Gabriel Lipták sa vo svojej práci sústredil na krajinársku fotografiu a práve za tento žáner ho porota aj ocenila. Ján Hladík predstavil netradičnú kolekciu abstraktných fotografií vyhotovených priamo na dreve. Tituly Master QEP boli tento krát udelené iba trom z jedenástich kandidátov na toto ocenenie, a dve z nich ostávajú  na Slovensku.

Hodnotenie sa po prvý krát v pätnásťročnej histórii udeľovania týchto cien konalo inde ako v západnej Európe,  v Masmediálnom centre Paneurópskej vysokej školy Bratislave. “Nesmierne sa teším z veľkého úspechu slovenských fotografov, ktorí svojimi prácami ukázali, že patríme k špičke v európskej fotografii. Slovensko predstihlo všetky očakávania a tým sa v tomto kole udeľovania ocenení dostalo na špicu v úspešnosti spomedzi všetkých zúčastnených európskych krajín. O to viac ma teší, že to bolo na domácej pôde,” povedal po skončení hodnotenia predseda Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR) Martin Vrabko.

 

APFSR je riadnym členom organizácie FEP, s ktorou úzko spolupracuje na rozširovaní povedomia o slovenskej fotografii na európskej úrovni Je profesijným združením osobností, pre ktoré je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma aj vo svete.

Oficiálne výsledky kola kvalifikácie, Bratislava December 2013.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip Osobnosti Lines Radíme Vám

Už celé storočie nás fascinuje egyptský faraón Tutanchamon

16. februára 1923 je mnohými archeológmi považovaný za jeden z najvýznamnejších dní histórie. Ak sa sústredíme na egyptské archeologické nálezy, tak potom tento deň sa zapísal zlatým písmom do dejín egyptológie. Presne pred sto rokmi Howard Carter otvoril Tutanchamonovu hrobku. Pri tejto príležitosti vám Viasat History ponúkne historický dokumentárny film Tutanchamon: Posledná výstava, ktorý mapuje […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda

Bývalý zápasník MMA sa vydá za strateným španielskym zlatom

V novom osemdielnom dokumente Prekliatie mŕtveho muža: Stratené španielske zlato, sa vydáme po stopách legendárneho pokladu, ktorý nedáva prieskumníkom spať už celé generácie. Bývalý zápasník MMA Kru Williams, mladá bádateľka Taylor Starr a jej otec Don Froe sa spoločne s ostrieľaným lovcom legiend Adamom Palmerom vydajú vyriešiť dávnu záhadu. Buďte pri tom na Viasat History od 5. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Novinky Osobnosti Lines outdoor Radíme Vám

CHUTNÉ ČESKO na obrazovkách TA3

Seriál mini gastrocestopisov pod názvom Chutné Česko odštartoval na obrazovkách ta3 a ponúka divákovi historické monumenty, prírodné krásy, kultúrne skvosty, tradície i gastronomické špeciality Čiech a Moravy. Zatiaľ štvordielna séria nás zavedie do Olomouckého kraja, na južnú Moravu, východnú Moravu a na záver predvianočného času i do južných Čiech. V premiére vždy v utorok a v reprízach vo štvrtok a v sobotu. Cestopis […]

Čítať ďalej