ONLINE MAGAZIN

Nová tvár fenomenálneho MINI

Automobily značky MINI sa za 50 rokov existencie výraznejšie nezmenili, vďaka čomu získali status fenoménu a ikony. A po vzore rokov minulých, aj ten budúci sa bude niesť v znamení evolúcie, zlepšenia bezpečnosti a zážitku z jazdy.

Nová generácia MINI už bola oficiálne predstavená v britskom Oxforde, následne v Londýne, Los Angeles a svoju premiéru zažije aj v ďalekom Šanghaji. Do predaja sa dostane budúci rok a priaznivci značky sa budú môcť tešiť na širokú paletu vylepšení.

Tie sa okrem iného dotýkajú aj vonkajšej vizáže automobilu, ktorého línie sú po novom o niečo ladnejšie, optimalizované vzhľadom k požiadavke efektívnejšej aerodynamiky, zároveň si naďalej zachovávajú to, čo je pre MINI typické. Okrúhle predné svetlomety dostanú aj podporu LED technológie, masívna predná plocha s otvorom chladiča je doplnená o výrazné chrómovanie. Napriek tomu, že nový MINI Cooper mierne narástol, stále ide o jedno z najmenších automobilov, s akými sa je možné na našich cestách stretnúť.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou narástol nový Cooper o takmer desať centimetrov do dĺžky, šírka narástla o 44 milimetrov a výška o 7 milimetrov. Dlhší je aj rázvor kolies a zväčšil sa aj ich rozchod vpredu o 42, vzadu o 34 milimetrov. Nárast centimetrov nastal aj v interiéri, výrobca sľubuje viac priestoru pre plecia, nohy a lepší komfort nastupovania pre zadných pasažierov. Objem batožinového priestoru bol zväčšený až o 51 litrov na finálnych 211 litrov. Cooper sa nám skrátka neustále zväčšuje.

V novej generácii modelov Cooper a Cooper S nájdete síce aj režim jazdy GREEN, avšak neostáva nič dlžný vlastnej povesti agresívnej motokáry. Charakter športového malého vozidla ostáva pre MINI typický aj naďalej, ibaže s lepším podvozkom. Nová náprava typu McPherson s hliníkovým uložením, nosníkom nápravy a priečnym ramenom z ocele má nové viacprvkové zavesenie zadnej nápravy a odľahčenú konštrukciu. Toto a mnoho ďalšieho, napríklad pokrokový elektromechanický posilňovač riadenia teraz sériovo dodávaný so Servotronicom či priestorovo úspornejšia geometria sa starajú o jedinečný zážitok z riadenia tohto malého šialenca.


MINI Cooper bude využívať benzínový 3-valec MINI TwinPower Turbo s objemom valcov 1 499 cm3 a výkonom krásnych 136 koní. Vylepšený Cooper S poskytne o niečo dynamickejší zážitok z jazdy vďaka 4-valcovému benzínovému motoru MINI TwinPower Turbo s výkonom slušných 192 koní. Objem valcov v tomto variante je takmer dva litre. V predaji bude tiež naftový Cooper D, ten ponúkne trojvalec s objemom 1 496 cm3 a výkonom priaznivých 116 koní.

 

 

Ceny novej generácie vozidiel MINI Cooper, Cooper S a Cooper D zatiaľ nepoznáme, nemali by sa však významnejšie líšiť od aktuálnych cien súčasných modelov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Automobily Radíme Vám

Rezidentské parkovanie všeobecne – čo ste o ňom možno nevedeli

Rezidentské parkovanie je systém, ktorý sa používa v mnohých mestách na reguláciu parkovania v určitých oblastiach. Jeho cieľom je zabezpečiť, že obyvatelia daného miesta majú dostatok parkovacích miest vo svojom blízkom okolí. Rezidentské parkovanie funguje tak, že obyvatelia, ktorí majú rezidenčnú kartu, majú právo parkovať svoje vozidlá v špeciálnych rezidenčných zónach, ktoré sú vyznačené na […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Po Islande, na štyroch kolesách

Na tajuplný ostrov ľadu a ohňa ležiaci priamo na geologickej hranici medzi Európou a Amerikou jazdia návštevníci odpočívať do čistej neponičenej krajiny a pozorovať neobvyklé prírodné javy ako sú gejzíry a sírne pramene vyrážajúce z vnútra krajiny v tesnom susedstve najväčších európskych ľadovcov, roztodivné čadiče, vymodelované divokými riekami a vodopádmi i ponurú mesačnú krajinu tvorenú […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Novinky Radíme Vám

Od nedele prídu do platnosti nové cestovné poriadky v IDS BK, pripravte sa na výrazné zmeny.

Od nedele 11. decembra 2022 príde ku zásadným zmenám grafikonu vlakovej dopravy, zároveň z dôvodu zachovania nadväzností na vlaky budú výrazne zmenené cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy. V rovnakom termíne budú premenované tri frekventované zastávky v Bratislave, a aplikácia IDS BK prichádza s novými funkciami prístupnými všetkým užívateľom. Ku zmenám cestovných poriadkov dopravcov v Integrovanom dopravnom […]

Čítať ďalej