Niektoré nové trendy prekvapivo pretvárajú nielen americkú ekonomiku, ale odrážajú sa aj v celosvetovom finančnom systéme.
Súčasný svet sa krúti v znamení vysokej nezamestnanosť, pomalého rastu, alebo revolúcie bridlicových palív. To sú skutočnosti ktoré nájdeme aj v hlavných titulkoch svetových médií. Občas je ale potrebné vedieť čítať aj medzi riadkami, aby sme zistili, že nastúpený smer sa začína meniť. A to zásadne.
1. Solárny boom
Doterajší trend: Solárna energia je drahá, biznis je závislý na dotáciách.
Nový trend: Lacná solárna energia reformuje tradičný priemysel.
Od 70. rokov klesla cena solárnych panelov o viac ako 99 % a redukcia nákladov vďaka novým technológiám nekončí. V dostatočne slnečných oblastiach (ako je napríklad americká Arizona) už dokáže solárna energia konkurovať fosílnym palivám bez vládnych dotácií.
2. Migrácia do USA
Doterajší trend: Do Ameriky prichádzajú Hispánci.
Nový trend: Do Ameriky sa sťahujú Aziati.
Migračný boom z Mexika do USA zdá sa končí. Prosperujúce mexická ekonomika, nižšia miera pôrodnosti u mexického obyvateľstva, americký prepad v stavebníctve a ďalšie faktory viedli od roku 2008 k poklesu mexickej imigrácie do USA takmer na nulu (a možno až do záporu).
Do USA prichádza stále veľa ľudí zo zahraničia, ale už nie z Latinskej Ameriky, ale z Ázie, a to tempom zhruba pol milióna prisťahovalcov za rok. Ázijská menšina v USA už dosiahla 6 %. Väčšina štúdií považuje imigráciu za prínosnú pre ekonomiku, obzvlášť keď sú novo prichádzajúci vzdelaní, majú podnikateľského ducha, čo pre Aziatov platí. Zakladajú potom nové firmy a tvoria pracovné miesta pre Američanov.
3. Čínska pracovná sila
Doterajší trend: Populačný boom Číny.
Nový trend: Stagnácia miery rastu počtu obyvateľov v Číne.
V roku 2012 počet Číňanov v produktívnom veku klesol o 3,45 milióna. To znamená, že Čína prišla o množstvo pracujúcich zodpovedajúcich zhruba obyvateľstvu Libanonu. Tento rok bude pokles ešte väčší a do 30. rokov tohto storočia sa tempo ešte zrýchli. Čínska nevyčerpateľná zásoba lacnej pracovnej sily dochádza oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo.
Ani zrušenie neslávne známej politiky jedného dieťaťa neodštartoval v Číne baby boom. V oblastiach, kde už bola zrušená skôr, zostáva miera pôrodnosti pod celonárodným priemerom. Populačný pokles síce výraznejšie nezasiahne čínsku pracovnú silu, avšak podporí investície v mnohých ostatných chudobných krajinách a prinúti čínske firmy veľmi rýchlo zmeniť svoje stratégie.
4. Znečistenie ovzdušia
Doterajší trend: Emisie oxidu uhličitého v USA rastú.
Nový trend: Emisie oxidu uhličitého v USA klesajú.
Čiastočne vďaka ekonomickej stagnácii, ale predovšetkým vďaka boomu v ťažbe zemného plynu z bridlíc, klesli v USA, jedinej veľké bohatej krajine, ktorá nepodpísala Kjótsky protokol, emisie oxidu uhličitého na najnižšiu úroveň od 90. rokov. Pokles by mal pokračovať. Svetové emisie ale aj tak rastú. Najväčšiu vinu na tom má Čína.
5. Vzdelanie
Doterajší trend: Vysoká škola je základ.
Nový trend: Vysokoškolské vzdelanie už nie je rozhodujúce.
Ak chceš dobrú prácu, choď na vysokú školu. To bolo heslo, ktoré ešte nedávno platilo. Finančné prémie za titul vytrvalo rástli. V poslednej dekáde a pol je to ale iné, táto prémia stagnuje. Vysoká škola je stále zamestnávateľom hodnotená pozitívne, nie je už ale zďaleka jediným ukazovateľom.
6. Americký životný štýl a doprava
Doterajší trend: Američania nejdú nikam bez auta.
Nový trend: Američania objavujú vlaky a verejnú dopravu.
Predtým stál pre Američanov benzín len pár dolárov. S jeho zdražovaním však mnohé rodiny konečne upravujú svoj životný štýl. Aj keď miera nezamestnanosti klesá, využívajú Američania autá čoraz menej. Zvyšuje sa záujem o železničnú dopravu, a tak akcie niektorých firiem zo sektora posilňujú (napríklad Amtrak s 55 % ziskom od roku 1997).
7. Zdravotná starostlivosť
Doterajší trend: Náklady na zdravotnú starostlivosť nekontrolovateľne rastú a prehlbujú deficity.
Nový trend: Náklady na zdravotníctvo sa zvyšujú len mierne, rovnako ako deficity.
Zložia Ameriku náklady a dlhy za zdravotníctvo? Možno áno, ale nie tak rýchlo, ako tým niektorí hrozia. Náklady na zdravotnú starostlivosť síce rastú rýchlejšie než je tempo hospodárskeho rastu, ale vďaka inováciám v medicíne, recesii, alebo možno aj Obamacare spomaľuje. Podiel pracovných miest v zdravotníctve klesá, podobne ako ohromný deficit. Ten sa znížil o viac než o polovicu od roku 2009.
8. BRIC
Doterajší trend: Krajiny BRIC ťahajú svetový rast.
Nový trend: Čína je jedinou rastúcou krajinou BRIC.
BRIC sa donedávna považovali za nové rastúce superveľmoci, ktoré mali prekonať nadvládu Ameriky, Európy a Japonska. Krajiny ako Rusko, Brazília a India , nazývané aj ako tigre milénia, spomalili na 2 – až 3 % rast, teda na rovnakú úroveň ako dosahujú bohaté krajiny. Čína je posledná z BRIC-u, ktorá sa drží pevne na nohách. Hoci zažila spomalenie, stále vykazuje robustný 7,5 % rast. Namiesto nastolenia nového ekonomického poriadku v čele s BRIC, by sme teda mali radšej hovoriť len o raste Číny.
9. Investičná stratégia
Doterajší trend: Aktívny manažment vládne finančnému svetu.
Nový trend: Zelenú má pasívne investovanie.
Finančný priemysel zarába peniaze hromadením poplatkov za správu aktív. Penzijné, podielové, hedžové fondy… Ako by si každý chcel z vložených peňazí utrhnúť poriadny kus pre seba.
Prekabátiť trh nemôžu všetci. Stále viac investorov presúva svoje imanie pod pasívny manažment. Vďaka pasívnej správe ťažia z múdrosti celého trhu. Neutápajú veľké peniaze v pokusoch ako „oblafnúť“ ostatných profesionálov. Dobrou voľbou môžu byť ETF, burzovo obchodované fondy, s ktorými sa v poslednej dobe doslova roztrhlo vrece.
10. Kto drží americký dlh
Doterajší trend: Čína skupuje celý americký dlh.
Nový trend: Čína vypredáva celý americký dlh.
Tí, ktorí si berú v USA hypotéku, sa zaväzujú Číňanom. Alebo je to naopak? Čínska vláda, najväčší veriteľ Spojených štátov, teraz predáva americké dlhopisy namiesto toho, aby ich nakupovala. Podobne aj Japonsko. Kto teda nakupuje dlh USA? Američania sami! Väčšina dlhu USA sú peniaze, ktoré Američania dlhujú jeden druhému, nie cudzincom.
Zdroj: http://openiazoch.zoznam.sk/ a The Atlantic
Preklad: http://openiazoch.zoznam.sk/
Titulná fotografia: http://www.damioluwatoyinbo.com