ONLINE MAGAZIN

Valery Rozov skočil BASE jump z Everestu

Ruský BASE jumper Valery Rozov predviedol kúsok, na ktorý sa pred ním ešte nikto neodhodlal. Skočil BASE jump zo severnej steny Mount Everestu z rekordnej výšky 7 220 metrov. Svojim zoskokom tak vytvoril nový výškový rekord BASE jumpu. Jeho skok bol oslavou 60-teho výročia prvého úspešného výstupu na Mount Everest.

48-ročný Valery Rozov sa na tento skok pripravoval dva roky. Skúškou na Everest bol v roku 2012 zoskok z výšky 6 420 metrov z hory Shivling (6 543 m).

Rozovov najvyšší Base jump začal na čínskej strane Everestu spolu so svojím tímom a štyrmi Šerpami. Na skalný útes nachádzajúci sa asi 200 metrov nad Severným sedlom, sa zo základného tábora dostali za štyri dni. Na mieste zoskoku bola teplota -18oC. Okrem toho sa Rozov musel vysporiadať s riedkým vzduchom a silným vetrom. BASE Jump Rozov uskutičnil o 14:30 miestneho času vo svojom špeciálnom okrídlenom obleku. Rýchlosť jeho letu sa pohybovala približne okolo 200 km/h až pokiaľ nezatiahol za padák. Po lete trvajúcom sotva jednu minútu Rozov bezpečne pristál  na ľadovci Rongbuk vo výške 5 950 metrov.

Let BASE jumpera Rozova však nebol najvyšším v histórii. V roku 1988 skočil Francúz Jean-Marc Boivin ako prvý z Mount Everestu na paraglide a to z miesta len 20 metrov pod vrcholom. Jeho let trval 12 minút až pokiaľ pristál v druhom výškovom kempe vo výške 5 900 metrov. Valery Rozov však vytvoril výškový rekord v BASE jumpe a prekonať ho bude zrejme nemožné.

Zdroj: http://www.expedition.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej
Šport

Hokej už aj z nemožného uhla

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Pardubice – mesto s históriou a moderným srdcom

Pardubice Pardubice (nemecky Pardubitz) sú štatutárne mesto na východe Čiech a hlavné mesto Pardubického kraja. Pardubice ležia 97 km na východ od Prahy a 270 kilometrov z Bratislavy, Leží  na sútoku rieky Labe s riečkou Chrudimkou. Napriek tomu, že Pardubice sú predovšetkým priemyselným a dopravným centrom, ich obyvatelia vedú bohatý kultúrny a športový život. Sídlo tu má univerzita a mnoho stredných […]

Čítať ďalej