ONLINE MAGAZIN

Šikovné digitálne hračky

Spríjemnia vám letnú dovolenku

Nutnou výbavou na každej dovolenke je dnes fotoaparát alebo kamera. Spomienky si chceme uchovať čo najvernejšie, aby sme sa o ne po návrate mohli podeliť s rodinou alebo priateľmi. Vďaka neustále napredujúcemu technickému pokroku sú „mašinky“ multifunkčné, a tak môžeme robiť fotografie vo vysokom rozlíšení aj videokamerou či natáčať kvalitné videozáznamy malým kompaktným fotoaparátom.

Foťák verzus kamera

Na cestách, najmä dobrodružnejších, sa vám môže prihodiť čokoľvek. Preto ak máte strach o drahú techniku, je vhodnejšie zaobstarať si niektorý z malých fotoaparátov s periskopovou optikou, ktoré sú často prispôsobené aj pre špeciálne outdoorové použitie. Sú nárazuvzdorné, vodeodolné, prachuodolné, mrazuvzdorné a pritom majú cenu porovnateľnú s bežnými kompaktmi. Typickým zástupcom takýchto outdoorových prístrojov je FujiFilm FinePix XP30 s mimoriadne dobrým pomerom ceny a výkonu. S týmto fotoaparátom sa môžete bezpečne potápať do hĺbky 5 metrov (samozrejme, bez špeciálneho ochranného obalu). Bezpečne prežije pád z výšky 1,5 metra a odolá aj teplu, zime, prachu, piesku či blatu… Fotoaparát má integrovanú funkciu GPS, ktorá ku každej fotke môže uložiť aj koordináty, kde bola urobená. Ako pamäťové médium používa klasické SD, SDHC alebo SDXC karty a má natívne rozlíšenie 14,2 MPx. Optika umožňuje 5-násobný zoom, pričom najširšie ohnisko má 28 mm (ekvivalent pre 35 mm film), čo vám umožní robiť široké zábery aj z malej vzdialenosti. Fotoaparát vie spraviť aj video v HD rozlíšení 720p, ktoré sa dá neskôr prezerať na veľkej televíznej obrazovke.

Oproti kamere má aj HD video záznam na fotoaparáte jeden nedostatok – a tým je zvuk. Len málo fotoaparátov dokáže snímať zvuk v podobnej kvalite, akú ponúka väčšina kamier. Preto si dopredu zvážte, čo budete chcieť natáčať a podľa toho sa rozhodnite, či si so sebou zoberiete videokameru alebo fotoaparát. Z pohľadu kvality videa medzi nimi priveľký rozdiel byť nemusí. Dnešné fotoaparáty majú výkonné procesory, dobré čipy a nezriedka kvalitnejšiu optiku než videokamery. Po zvukovej stránke však značne zaostávajú. Aj spomínaný Fuji XP30 dokáže urobiť len jednoduchý zvukový záznam v mono kvalite. Jeho mikrofón nemá oveľa vyššiu citlivosť než diktafón alebo mobil, takže zvuk z fotoaparátu sa dá snímať len na krátke vzdialenosti. Aj práca s clonou je pri fotoaparáte pomalšia než pri snímaní kamerou, čo najlepšie vidno pri prudkom prechode zo svetla do tmy (fotoaparát reaguje citeľne pomalšie). Mínusom kamery sú jej rozmery a nemotornosť. Okrem toho nerobí také dobré fotografie ako fotoaparát.

Dilemu kamera alebo fotoaparát musíte rozhodnúť sami. Pred definitívnym výberom si však zvážte, či uprednostníte video s lepším zvukom, alebo radšej kvalitnejšie fotografie, ktoré sa ľahšie archivujú.

 

Jedna „škatuľka“, milión funkcií

A čo tak tento rok nechať fotoaparát aj kameru doma a vziať si so sebou na dovolenku len mobil? Kedysi by ste zo záznamov na mobil nič nemali, dnes je však samozrejmosťou väčšiny smartfónov integrovaný fotoaparát aj s kamerou. Video, ktoré ním nahráte v HD rozlíšení môžete pokojne prehrávať na veľkoplošnom televízore, dokonca bez potreby konverzie alebo komplikovaného prepájania káblami. S iPhonom 4S môžete nakrúcať filmy vo vysokom rozlíšení dokonca aj v slabších svetelných podmienkach vďaka pokročilému senzoru osvetlenia pozadia a vstavanému LED blesku. Následne môžete video priamo v telefóne upraviť pomocou aplikácií a okamžite ho zavesiť na internet, napríklad na stránku YouTube. Tento model poslúži vlastne nielen ako telefón, ale aj malá HD kamera, ktorú nosíte neprestajne po ruke. Okrem toho je aj multimediálny prehrávač na filmy, internetový prehliadač, e-mailový klient, čítačka kníh (iBooks), učebnica (iTunesU), herná konzola a zároveň výkonný pracovný nástroj. Vďaka App Store a aplikáciám si môžete z tohto inteligentného „telefónu“ urobiť čo chcete, dokonca aj videotelefón.

 

Strážca cenností

Cennosti vám tento rok na dovolenke postráži exkluzívne monitorovacie zariadenie s GPS a dátovým prenosom v GSM sieťach od firmy Garmin. Zariadenie s označením GTU 10 je malé a vodotesné, čo garantuje maximálnu možnú mobilitu. Veľmi ľahko sa dá pripojiť napr. k obojku psa, k vašej batožine, ukryť v aute, pripojiť na motorku, alebo ku akémukoľvek inému objektu pomocou adhezívneho prúžku so suchým zipsom. Tento malý GPS lokalizátor potom umožní monitoring, respektíve veľmi presné sledovanie objektu, ku ktorému je pripnutý. Lokalizátor GTU10 je skvelý pomocník, pomocou ktorého môžete sledovať pohyb vášho majetku (vozidla, motocyklu, plavidla, batožiny), sledovať osoby (deti), zvieratá a mnoho iného takmer na celom území Európy.

Samotné zariadenie nevyžaduje žiadnu špeciálnu inštaláciu. GTU 10 je pripravené na používanie prakticky okamžite potom, čo ho vyberiete zo škatule. Netreba uzatvárať žiadne zmluvy, pretože je dodávané s predplatenou licenciou na 1 rok v sieťach európskych mobilných operátorov (JASPER). Zariadenie stačí len aktivovať cez konto na my.garmin.com a môžete ho používať. Na lokalizovanie a sledovanie sa používa klasický webový prehliadač alebo bezplatná mobilná aplikácia pre Android smartphone alebo iOS iPhone. Zariadenie je navyše možné nastaviť tak, aby v prípade opustenia alebo vstúpenia do prednastavenej zóny vyslalo varovné upozornenie formou SMS správy alebo e-mailu, takže okrem aktívneho sledovania polohy alebo trasy slúži aj ako strážny pes na akýkoľvek neželaný pohyb. V rámci predplatených služieb je v balíku 25 upozornení cez sms a neobmedzený počet varovaní cez e-mail. Vyhľadávanie pomocou PC alebo smartfónu je bezplatné. Nechýba možnosť dokúpenia „deluxe“ plánu alebo väčšieho množstva predplatených sms.

Stačí si otvoriť webový prehliadač alebo mobilnú aplikáciu a máte prakticky okamžite dokonalý prehľad, kde presne sa v danom čase lokalizátor nachádza.

 

Multifunkčný tablet

Nechajte doma hromadu kníh aj počítač a zabaľte si len tablet!
Všetko spustila zhruba pred dvoma rokmi firma Apple, keď uviedla svoj iPad a ľudia pochopili, že ak sa vhodne upraví operačný systém, tablety môžu mať reálne uplatnenie takmer všade. Na dovolenke dokáže dobrý tablet plnohodnotne nahradiť bežný notebook. Je menší a s dotykovou obrazovkou sa obsluhuje oveľa prirodzenejšie než počítač. Na jeho obsluhu vám stačí menej miesta, a tak ho môžete využívať aj v stiesnených podmienkach v lietadle. Nový iPad uvedený na Slovensku len nedávno, napríklad vydrží na jedno nabite až 10 hodín, čo zvládne len zopár notebookov. S vhodným príslušenstvom (ako je napríklad klávesnica) sa dá využiť aj ako plnohodnotný pracovný nástroj, aj keď to nie je pravé „dovolenkové“ využitie.

iPad má dostatočný výkon, aby vedel prehrávať HD filmy na svojej 10“ obrazovke alebo s redukciou cez HDMI aj na veľkom televízore vo Full HD rozlíšení. Jeho Retina displej má pritom najvyššie rozlíšenie aké kedy bolo v mobilnom zariadení použité – 2048 × 1536 bodov, čo je viac, než používajú oveľa väčšie Full HD televízory. Aj v najmenšej 16 GB verzii má dostatočnú kapacitu na niekoľko filmov, stovky hier a tisíc hudobných súborov. Má integrované dve kamery, ktorými môžete fotografovať, snímať HD video alebo uskutočňovať videohovory.
Po dvoch rokoch je iPad stále kráľom medzi tabletmi. Predalo sa ho bezkonkurenčných asi 50 miliónov kusov. To, samozrejme, nenechalo pokojných ani výrobcov periférií, preto trh zaplavili najrôznejšie doplnky dizajnované špeciálne pre použitie s tabletmi iPad.

 

Chýba vám klávesnica?

Šikovným doplnkom pre tablety od Apple sú obaly kombinované s klávesnicou, napríklad Logitech Solar Keyboard Folio. Dobíja sa svetlom a ako obal bez problémov ochráni váš iPad z prednej aj zadnej strany. Je to ideálny spôsob ako efektívne používať a chrániť tablet a zároveň pritom nezväčšovať zásadne jeho objem. Solárne články napájajú vstavanú Bluetooth klávesnicu pri akýchkoľvek svetelných podmienkach či už vonku, alebo vo vnútri. Keď je batéria plne nabitá, vydrží pracovať až dva roky aj v úplnej tme (pri priemernom používaní dve hodiny denne).

Logitech Solar Keyboard Folio ponúka dve polohy pre iPad. Môžete si tak vybrať uhol, ktorý vám najviac vyhovuje. Otvorte obal, upevnite iPad do prevádzkovej polohy a môžete využiť celú klávesnicu na písanie. V druhej pozícii vám poslúži predný rad kláves ako jednoduchý ovládač prehrávača a hlasitosti, takže môžete rýchlejšie spustiť video, pozastaviť prehrávanie alebo regulovať hlasitosť. Obal má tiež funkciu okamžitého vypínania a zapínania podporovanú pri iPad 2. a 3. generácie, takže sa iPad automaticky prebudí, keď obal otvoríte, a po zatvorení ho vráti do režimu stand by.

Na toto nezabudnite!

• Skontrolujte si, či máte ku každej elektronike adaptér alebo nabíjačku. 
Mobilný telefón, GPS navigáciu alebo multimediálny prehrávač dnes obvykle môžete nabíjať aj cez klasický USB port, takže vám stačí jedna nabíjačka na všetko. Vďaka špecifickým konektorom však potrebuje každá digitálna hračka svoj USB kábel, takže si skontrolujte, či máte všetky potrebné káble alebo redukcie.

• V rôznych krajinách majú elektrické zásuvky rôzne konektory.

Obvykle vám s tým vedia pomôcť na recepcii hotela, no nespoliehajte sa na to. Vopred si overte, aký typ zásuvky sa v danej krajine používa a pribaľte si príslušný adaptér do zásuvky. Ideálne je vziať si so sebou aj elektrickú rozdvojku, aby ste mohli súčasne používať viac zariadení.

 

Dôležité upozornenie

Niektoré štáty (napr. USA) používajú v elektrickej sieti napätie iba 110 voltov. Skontrolujte si, či váš adaptér alebo nabíjačka dokážu v takejto sieti vôbec pracovať. Ak nie, zadovážte si náhradný alebo nejaký univerzálny adaptér či cestovný transformátor. Zháňať tieto doplnky na opačnom konci sveta nie je obvykle jednoduché a ani lacné.

• Drahú digitálnu techniku si zabaľte do príručnej batožiny.
Zabránite tým jej možnému poškodeniu pri preprave a ochránite ju proti prípadnej krádeži, ktorá by vám znepríjemnila dovolenku. Pri bezpečnostnej kontrole na letisku budete musieť pravdepodobne svoj notebook vystaviť samostatnej prehliadke, takže ho zbaľte tak, aby vám jeho vybratie z príručnej batožiny nerobilo problémy.

• Nepodceňujte ochranné puzdrá a špeciálne obaly na elektroniku. 

Obal za pár drobných pomôže ochrániť techniku pred nepríjemným poškodením (napr. škrabance). Kvalitnejšie púzdra sú odolné aj voči nárazom, pádom, prachu a vlhkosti. Elektronika sa v nich dá prenášať aj samostatne, takže si môžete na výlet zobrať iba to nevyhnutne potrebné a zvyšok môžete ponechať v hoteli. Pokiaľ sa chystáte k vode, zadovážte si aj ochranné puzdro pre fotografovanie pod vodou alebo odolnejší „podvodný“ fotoaparát. Budete prekvapení, aké pekné zábery sa dajú urobiť hoci aj v bazéne. V extrémnych podmienkach (pri vode alebo na púšti) je vhodné mať elektroniku vo vzduchotesných obaloch, alebo aspoň v uzatvárateľnom igelitovom vrecku, ktoré ju ochráni pred tým najhorším.

• Pri preprave skladujte akumulátory samostatne mimo zariadení. 

Ak vám elektronika navlhne bez napájania, je menšia pravdepodobnosť jej poškodenia. Pozor tiež na extrémne teploty, ktoré batériám rozhodne neprospievajú. Nevystavujte ich dlhodobo slnku, pretože by sa mohli nenávratne poškodiť (vytiecť, či dokonca explodovať). Ani prílišný chlad a mráz (v chladničke) im neprospievajú, takže sa ich snažte mať len v tieni a v suchu.

• Nabaľte si množstvo záznamových médií.

Spoliehať sa len na jednu pamäťovú kartu s veľkou kapacitou je síce pohodlné, no zároveň veľmi nebezpečné. Ak máte so sebou notebook alebo tablet, robte si priebežne zálohu fotiek a videí. Využiť tiež môžete internetové kaviarne, kde môžete zaujímavé zábery rovno odoslať domov rodine a priateľom ako „dovolenkový pozdrav“.

• To isté platí pre aj pre batérie. Obvykle sa vybijú vtedy, keď to najmenej potrebujete. Pri bežných batériách je možné dokúpiť ich aj na mieste, no doma môžu byť omnoho lacnejšie ako v turistických centrách a hoteloch. Zaujímavou alternatívou môžu byť malé externé dobíjacie univerzálne akumulátory, ktoré vám môžu v teréne pomôcť preklenúť „energetickú krízu“.

• Pre zaujímavejšie fotografie si obstarajte statív.

Hoci mnohé kamery a fotoaparáty majú optický stabilizátor obrazu, nie je na škodu pribaliť si aspoň miniatúrny statív. Pomôže vám najmä pri večernom fotografovaní, pri tvorbe panorám a oceníte ho aj pri autoportrétoch so samospúšťou fotoaparátu.

• Pred odchodom na dovolenku si spravte inventár cenností. To najdôležitejšie sme nechali na úplný záver. Ešte pred cestou si pri elektronike spíšte zoznam a poznačte si presné označenie modelov a výrobné čísla pre prípad jej straty či krádeže. Tento zoznam si uložte na bezpečné miesto (napr. v obálke na recepcii). Snažte sa tiež nepodceniť poistenie. V prípade, že nejakú elektroniku nechcete nosiť všade so sebou, využite trezor v hotelovej izbe alebo si cennosti nechajte uložené v sejfe na recepcii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej
Náš tip Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého – Horúca novinka od DJI Ak ste sa už niekedy obzerali po kvalitnejšom a cenovo dostupnom drone, nepochybne ste objavili DJI Mini SE. Ide o malý dron renomovanej značky, ktorý vyniká svojou odolnosťou, kvalitným záznamom videa a základným funkciami s cenou okolo 300 eur. Ak ale chcete […]

Čítať ďalej
Technika Technológie Tlačová správa

Ako k sieťovým kamerám pripojiť zvuk a ďalšie senzory?

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh nové viacúčelové zariadenie AXIS D3110 Connectivity Hub určené na bezpečnú integráciu rôznych senzorov a tiež zvukových prvkov do sieťových IP systémov. Tento cenovo výhodný hub umožňuje napríklad pripojiť mikrofón, reproduktor alebo oboje a pomáha tak zvýšiť povedomie v oblastiach záujmu prostredníctvom kvalitného zvukového monitorovania. Umožní tiež obojsmernú komunikáciu, alebo […]

Čítať ďalej