ONLINE MAGAZIN

(Nielen) Pre študentov

Celosvetová sieť internet je jedným z najväčších vynálezov ľudstva. Nevieme presne datovať, kedy sa začala doba bronzová alebo kedy bolo vynájdené koleso, no vieme celkom presne, kedy ľudstvo po prvý raz začalo používať tri zázračné písmenká – WWW. Kto by povedal, že to je „iba“ 20 rokov?

Internet sa teda za tých 20 rokov zmenil na nepoznanie. Viem to, pretože som vyrastal v dobách pred internetom a zažil som časy, keď nikto z nás ešte nemal počítač, mobil, ba ani e-mail. Pri webe šlo pôvodne o jednoduché textové stránky, ktoré mali slúžiť vedcom a univerzitám na zdieľanie nových správ a vedeckých informácií, lenže s rozvojom počítačov a zvyšovaním rýchlostí sa vyvinuli aj možnosti siete internet až do dnešnej podoby. Už to nie je len odovzdávaní si jednoduchej textovej informácie medzi univerzitami a laboratóriami. Prístup na internet máme všade, a preto ho využívame na komunikáciu, na prácu aj na zábavu. A samozrejme, aj na učenie.

Googlim, a preto viem

Internet je výborný nástroj na učenie, pretože tam nájdete všetko, len treba vedieť ako a kde. Keď niečo neviem, hodím si to do Google a odpoveď sa zjaví raz-dva. Je zarážajúce, že sa stále nájdu ľudia, čo nevedia používať vyhľadávače a namiesto toho vás budú otravovať triviálnymi otázkami, ale to trochu odbočujeme…

Vyhľadávače sú pri túžbe po vzdelaní cez internet dobrým pomocníkom. Povedzme, že by som sa chcel naučiť hrať na gitare. Otvorím si vyhľadávač a zadám jednoduchú frázu „hra na gitare pre samoukov“. Voilá, máme tu odkazy na webové stránky (napr. Ukáž mi ako – www.ukazmiako.sk), odkazy na fóra, kde sa táto otázka rozoberala, odkazy na obchody s literatúrou a v neposlednom rade odkazy na videá na YouTube.

Video kurzy na YouTube

YouTube je v tomto smere výborné médium, pretože je úplne zadarmo a nájdete tu množstvo užitočných videí a video lekcií, teda nielen ku spomínanej hre na gitaru. Na YouTube je dobré pozrieť sa, aj keď sa chcete naučiť pracovať s nejakým softvérom. Napr. ak chcete zvládnuť Photoshop, ako kľúčový výraz pre vyhľadávanie odporúčame použiť slovíčko training alebo tutorial, čiže v našom prípade „Photoshop tutorial“.

V prípade, že sa chcete cez video učiť hre na gitaru, bude vhodnejšie vyhľadávať slovné spojenie „guitar lessons“ alebo ešte lepšie „guitar lessons for beginners“. Ako ste si iste všimli, bez angličtiny sa dnes na internete dá pohybovať dosť obmedzene. Samozrejme, na YouTube nájdete aj jazykové video kurzy, takže napríklad pre kurzy japončiny stačí vo vyhľadávacom paneli zadať „learn japanese“ alebo „learn english“.

Skype učiteľ

Ak si v bežnej jazykovej škole zaplatíte hodinovú lekciu (kurz), koľko času sa vám bude skutočne venovať učiteľ? A koľko času z tej hodiny budete konverzovať vy? Bude vás v triede tak 10-15 a za tú hodinu, ak by sa to spravodlivo rozdelilo, vyšlo by na vás maximálne nejakých 5 minút čistého času, no nie? To máme za mesiac tak pol hodinku komunikácie v danom jazyku, a to je naozaj málo na to, aby ste sa naozaj naučili dobre konverzovať. Navyše, zamestnaný človek má stále menej a menej času, takže…

Máme však internet a ten nám otvára nové možnosti aj pri štúdiu, tak prečo to nevyužiť? Existujú firmy, ktoré vám poskytnú možnosť učiť sa napríklad cudzie jazyky prostredníctvom aplikácie Skype. Zaplatíte si lekciu a s učiteľom si prostredníctvom e-mailu dohodnete čas. Potom sa spolu spojíte cez Skype a máte ho k dispozícii len a len pre seba. 1 hodina času teda znamená 60 minút, počas ktorých sa bude naplno venovať iba vám, takže sa učíte oveľa efektívnejšie než v akejkoľvek inej škole a navyše sa učiteľ prispôsobuje vám a nie vy nejakému vopred určenému termínu kurzu.

Chcete študovať po novom?

Je dokázané, že písaná informácia je pre samo štúdium dôležitá, no oveľa ľahšie budete vnímať nové informácie sprevádzané obrazom a zvukom. Jediným problémom môže byť hľadanie vhodného učiteľa alebo takého kurzu (videa), ktorý by vám presne vyhovoval. Je ich totiž na sieti príliš veľa, a preto je medzi nimi aj veľké množstvo tzv. „odpadu“. Hľadanie vhodného kanálu vám spočiatku zaberie veľa času, čo môže mnoho ľudí od takéhoto štúdia odradiť.

Vyskúšať však môžete službu iTunes U (U ako University), ktorú prevádzkuje Apple. Je to bezplatná služba dostupná v zariadeniach s iOS (iPad, iPhone alebo iPod touch) a v aplikácii iTunes, takže ju môžu využívať aj majitelia počítačov s OS Windows. iTunes U je zaujímavý v tom, že obsahuje vo forme dosť podobnej podcastom alebo videocastom kompletné materiály pripravené profesormi veľkých univerzít. Sú tu prednášky, skriptá, videonávody,… – skrátka všetko, čo potrebujete k štúdiu, takže môžete doslova navštevovať prednášky na známych svetových univerzitách ako je Stanford, Yale, Cambridge, Duke, Harvard, Oxford,…

Netreba sa toho vôbec báť. Povedzme, že sa chcete naučiť programovať, vytvárať webové stránky alebo ešte lepšie – používať grafické aplikácie Adobe, napr. InDesign. Do vyhľadávacieho okna v iTunes stačí napísať InDesign a okamžite máte k dispozícii prehľad dostupných kníh v iBooks, podcasty, aplikácie a prednášky iTunes U, takže si stačí naozaj len vybrať. iTunes je fakticky asi najlepšou voľbou pre individuálne vzdelávanie v každom veku. Má kvalitné intuitívne rozhranie a sú tu výborne spracované témy pre štúdium na rôznej úrovni. Nechýbajú, samozrejme, humanitné kurzy, kurzy matematiky, filozofie, sociálnych vied, cudzích jazykov a podobne.

Za vzdelanie by sa nemalo platiť

V zmysle tejto zásady sme k téme InDesign a grafika našli v iTunes niekoľko naozaj dobrých bezplatných knižiek (napr. ako vytvárať elektronické publikácie formátu EPUB), podcasty aj priamo od tvorcov Adobe, bezplatné aplikácie „Learn By Video“ a zopár fakt skvelých kurzov v iTunes U pre úplných začiatočníkov, pokročilejších, aj pre skúsených používateľov, ktorí si môžu osvojiť zopár nových trikov pre prácu s touto aplikáciou. Súčasťou vyhľadanej ponuky boli tiež (samozrejme, bezplatné) prednášky o moderných digitálnych médiách, profesionálnom spracovaní DTP a umení. Väčšina materiálov bola síce v angličtine, španielčine a francúzštine, no boli naozaj dobre spracované a zrozumiteľné aj pre ľudí s minimálnou znalosťou jazyka. Vygooglili sme si k tomu nejaké stránky pre záujemcu o grafiku (napr. fóra Grafika4U.sk, Grafika.sk, video-tutes.com, tutorials.cz) a získali sme množstvo kvalitného materiálu pre samoštúdium.

Internet nám dáva možnosť učiť sa kedy chceme, kde chceme, čo chceme a ako chceme. Úmyselne sme zopakovali slovíčko „chceme“, pretože neexistuje žiadny zázračný stroj, ktorý by vám nalial vedomosti priamo do hlavy. Štúdium s technikou a internetom je zábavnejšie ako čítanie papierových kníh, no ak sa chcete naozaj niečo nové naučiť, treba tomu obetovať nemálo času. Vedomosti sú však niečo, čo vám nik nevezme.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej
Náš tip Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého – Horúca novinka od DJI Ak ste sa už niekedy obzerali po kvalitnejšom a cenovo dostupnom drone, nepochybne ste objavili DJI Mini SE. Ide o malý dron renomovanej značky, ktorý vyniká svojou odolnosťou, kvalitným záznamom videa a základným funkciami s cenou okolo 300 eur. Ak ale chcete […]

Čítať ďalej
Technika Technológie Tlačová správa

Ako k sieťovým kamerám pripojiť zvuk a ďalšie senzory?

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh nové viacúčelové zariadenie AXIS D3110 Connectivity Hub určené na bezpečnú integráciu rôznych senzorov a tiež zvukových prvkov do sieťových IP systémov. Tento cenovo výhodný hub umožňuje napríklad pripojiť mikrofón, reproduktor alebo oboje a pomáha tak zvýšiť povedomie v oblastiach záujmu prostredníctvom kvalitného zvukového monitorovania. Umožní tiež obojsmernú komunikáciu, alebo […]

Čítať ďalej