Volkswagen Slovakia (VW SK) a Katedra zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského spustili projekt „Zachraňujeme raky pre Slovensko“. Jeho cieľom je výskum rakov a ich návrat do slovenskej prírody.
Oficiálny štartom projektu bolo otvorenie chovnej stanice rakov v čistiarni odpadových vôd VW SK. Jeho súčasťou bolo vypustenie prvej generácie raka riečneho do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v lokalite pri obci Borinka za účasti zástupcov VW SK, ministra životného prostredia SR Petra Žiga, Univerzity Komenského a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
„Tento spoločný projekt súkromnej firmy a akademickej inštitúcie je jedinečným v celoeurópskom meradle. Je dôležitým prvkom pri návrate rakov do slovenskej prírody a výrazne posunie ich výskum v krajine,“ uviedol Eduard Stloukal, vedúci projektu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK.
„Naša spolupráca na projekte „Zachraňujeme raky pre Slovensko“ je príkladom aktivít Volkswagen Slovakia v oblasti ochrany životného prostredia a poukazuje na našu zodpovednosť v tejto oblasti.Verím, že odštartuje aj ďalší výskum životného prostredia a prírody na Slovensku,“ uviedol Wilfried von Rath, člen predstavenstva VW SK pre personálnu oblasť.
Hlavným cieľom projektu je stabilizovať a podporiť rast stavu populácií pôvodných rakov na Slovensku a zabezpečiť, aby z krajiny nevymizli úplne. Ide o raka riečneho a v ďalšej fáze i raka riavového. Projekt zahŕňa ich chov, výskum ich rozšírenia a vypúšťanie chovaných pôvodných druhov do prirodzených biotopov, kde sa nielen ich počet znižuje, či hrozí ich vymiznutie, ale aj tam, kde už vymizli. V areáli jednej z najmodernejších čistiarní odpadových vôd na Slovensku bola pod odborným vedením Katedry Zoológie UK, vybudovaná chovná stanica rakov za približne 40 000 eur .
Jej výstavbe predchádzali merania a testy, ktoré ukázali, že prečistená voda z čistiarne odpadových vôd VW SK dosahuje čistotu, ktorá je vhodným prostredím pre chov tak chúlostivého živočícha akým rak je. Rak je totiž indikátorom čistoty vody a prostredia a zároveň „lakmusovým papierikom“ ich zmien. Projekt „Zachraňujeme raky pre Slovensko“ je vyústením dlhodobej úspešnej spolupráce VW SK s Katedrou zoológie Prírodovedeckej fakulty UK a podpísania spoločného memoranda s Univerzitou Komenského o spolupráci pri výskume a ochrane životného prostredia a prírody na Slovensku. Je zároveň súčasťou aktivít Think Blue.
Factory spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na udržateľnú produkciu s dôrazom na životné prostredie Volkswagen Slovakia pôsobí na Slovensku už viac ako 21 rokov. Od roku 1991 vyrobil viac ako 3 milióny vozidiel. Patrí k najväčším exportérom, investorom i zamestnávateľom v súkromnom sektore na Slovensku. Zamestnáva viac ako 9 400 ľudí. V závode v Bratislave vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, SEAT Mii, ŠKODA Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky, v Martine komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska.
www. volkswagen.sk