ONLINE MAGAZIN

Slovenské unikáty: Aj týchto 8 nájdeš v okolí Zvolena a Banskej Bystrice.

Slovenské unikáty nám môžu závidieť pokojne aj v zahraničí a myslím, že každý správny Slovák môže byť na ne právom hrdý. V tomto článku sa dozvieš o niektorých z nich, ktoré sa nachádzajú na strednom Slovensku.

Slovenské unikáty

Štúrovať na strednom Slovensku som bol s blogerkou Alex z blogu CrazySexyFunTraveler. Počas nášho spoločného štúrovania sme stihli vidieť naozaj veľa a medzi miestami, ktoré sme navštívili boli aj viaceré slovenské unikáty. A musím sa priznať, že o niektorých som, ani ja sám, dovtedy nevedel a nepočul.

 

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco a zaujímavý je aj tým, že ide o jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

Kostol bol dostavaný v roku 1726.

Interiér kostola

Pri kostole je aj táto drevená zvonica.

Pri jeho stavbe sa muselo dodržať hneď viacero bodov a musel byť postavený:

* celý z dreva * bez použitia jediného železného klinca * bez hlavného vchodu do dediny * bez veže * za jeden rok

Vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci

Pri obci Dolný Harmanec sa nachádza vodný žľab Rakytovo, ktorého dĺžka je 2,5 kilometra. Tento žľab je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o posledný žľab v strednej Európe. Postavený je celý z dreva a v minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Od roku 2000 je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Most z vagóna vo Vígľaši

Tento zaujímavý a jedinečný most patrí podľa mňa tiež medzi slovenské unikáty. Veď mať most z vagóna nikdy nemôže byť zlé. 🙂 Tento most nájdete vo Vígľaši-Pstruši, a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. My sme to však s Alex najprv nevedeli, a tak sme trošku poblúdili, kým sme ho našli.

Kostol sv. Martina v Čeríne

Dominantou obce Čerín je rannogotický kostol Sv. Martina, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia. Tento kostol je zaujímavý predovšetým tým, že sa v ňom zachovali parádne stredoveké nástenné maľby.

Od tetušky, ktorá nám urobila prehliadku sme sa dozvedeli aj to, že existuje kultúrno-turistický projekt Cesta sv. Martina. Jeho súčasťou sú na Slovensku len tri kostoly, a práve tento kostol je jedných z nich.

Pri kostole sa nachádza aj táto kaplnka. Len si dávaj pozor na chodník k nej, ja som ho tak trošku nechtiac zlomil

Jedna z nástenných malieb v kostole

Táto drevená zvonica zo 17. storočia sa nachádza hneď pri kostole.

Mičinské travertíny

Práve medzi obcou Čerín a obcou Dolná Mičiná sa nachádzajú Mičinské travertíny, ktoré patria medzi významné travertínové lokality na Slovensku. Vidieť sa tam dá viacero menších kráterov, z ktorých vyteká minerálna voda. Nachádza sa tam aj chodník, na ktorého začiatku nájdeš info tabuľu, tiež prístrešok s prameňom upraveným na naberanie minerálnej vody a tiež malé posedeníčko.

Mičinské travertíny

 

Špania dolina

V Španej doline, alebo ako ju volajú lokálci, v Španke (úplne som si toto pomenovanie zamiloval), som bol štúrovať prvýkrát v zime. A musím sa priznať, že aj keď ja nie som nadšenec snehu a sneh je pre mňa #fuj, tak v tejto dedinke mi tak trošku chýbal.

Španka je baníckou obcou, ktorá je zaujímavá nielen tým, že má jedinečnú atmošku, ale aj tým, že sa tam nachádza unikátny banský historický vodovod, ktorý bol postavený v 16. storočí. Ide o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. V minulosti mal dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách.

Spania Dolina, foto: Miro Turek

Travertínové jazero na Borovej hore

Neďaleko centra Zvolena, na Borovej hore, sa nachádza aj toto jazierko, ktoré je tak trošku strašidelné. Ide totiž o druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku. A jeho zaujímavosťou je aj to, že v zime nezamŕza.

Travertínové jazero na Borovej hore

Pustý hrad

Pustý hrad sa nachádza neďaleko centra Zvolena a skladá sa z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu. Keďže ja si pri svojom štúrovaní ulietavam tak trošku aj na zrúcaninách hradov, tak aj zrúcanina Pustého hradu tu nesmie chýbať. Na viacerých miestach som sa totiž dočítal, že rozlohou patrí k tým najväčším hradom na Slovensku.

V areáli hradu sa nachádza viacero zaujímavých miest či sôch, no mňa asi najviac prekvapilo to, že je zrúcanina tohto hradu voľne prístupná. Samozrejme za to palec hore.

Vstupná brána – Pustý hrad

Pustý hrad

A nájsť si tam môžeš aj takýchto kamošov. Len im veľmi nebolo do reči.

Text: Rado Hoppej, Foto: Rado Hoppej, Miro Turek a Central Slovakia

A ak sa chcete dozvedieť, čo sa ešte oplatí vidieť v tejto časti Slovenska, tak určite kliknite na Central Slovakia, kde nájdete veľa zaujímavých infošiek a tipov.

 

Radoslav Hoppej (29)

„Po troch rokoch v zahraničí som dal výpoveď v práci a vrátil som sa späť na Slovensko. Založil som si tento cestovateľský blog a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Snažím sa so Štúrom ukázať, že Slovensko má čo ponúknuť a stačí mu dať len šancu.“

 

Na titulke:

Kostol sv. Martina v Čeríne – Jedna z nástenných malieb v kostole

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej
Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip Tlačová správa

Brnianske Vodojemy Žlutý kopec sa otvoria v celej svojej kráse!

Tretí mesiac v roku, tri vodojemy, tri dni! Mágia Vodojemov Žlutý kopec pritiahla od ich otvorenia tisíce návštevníkov. Všetky tri nádrže aj s návštevníckym centrom a revitalizovaným parkom sa verejnosti otvoria na Svetový deň vody, 22. marca 2024. Oficiálne otvorenie za prítomnosti zástupcov mesta Brna prebehne 21. marca. Celý nasledujúci víkend budú návštevníkov čakať pôsobivé […]

Čítať ďalej